22 aprilie 2011

Debut cu dreptul pentru România - under 19

În această seară, la Leiria (Portugalia), a debutat turneul de calificare la Campionatele Europene de handbal 2011 - under 19 (F). Echipa României, condusă de constănţeanul Dumitru Muşi, a debutat cu o victorie la limită, 24-23 (13-13), în faţa reprezentativei similare a Turciei. Prinicpala marcatoare a echipei noastre a fost băimăreanca Eliza Buceschi, autoare a 11 goluri, însă punctul forte al "tricolorelor" l-a reprezentat apărarea şi evoluţia foarte bună a portarilor. Jocul a fost echilibrat pe toată durata sa, România părând a se desprinde în a doua parte a reprizei secunde, când a condus cu 20-16. Turcoaicele au revenit şi a egalat la 22, cu cinci minute înainte de final, însă tinerele noastre jucătoare au gestionat mai bine ultimele secvenţe ale jocului şi au obţinut o victorie importantă în economia calificării. Pe lista marcatoarelor se află şi jucătoarea Tomisului, extrema dreaptă Ştefania Florea, care a punctat de doua ori. Pentru echipa noastră au mai marcat: Andreea Pricopi 4, Ana Maria Apipie 3, Ana Ciolan 3 şi Gabriela Perianu 1. Au mai jucat: Andreea Arghir, Ştefania Dedu, Roxana Varga, Andreea Barbos, Maria Ianaşi, Irina Ivan, Alexandra Ciunt şi Elena Florica. Următorul joc al echipei noastre este programat sâmbătă, de la ora 16.00 (ora locală), în compania Bulgariei. Într-un alt meci, Portugalia a învins Bulgaria, cu scorul de 33-16. La turneul final se califică doar prima clasată în grupa de calificare. Duminică, de la ora 17.00, în ceea ce ar putea reprezenta "finala grupei", România întâlneşte Portugalia, meci transmis în direct de RTP 2.