26 august 2010

Debut ezitant la Cupa Oţelul

Debut cu stângul pentru Tomis Constanţa la Cupa "Oţelul"! Fetele antrenate de Ion Crăciun şi Florin Cazan au cedat în primul meci disputat în sala "Siderulgistul", 19-30 (7-10), în faţa formaţiei organizatoare, HC Oţelul Galaţi. În ciuda diferenţei de la final, ce nu lasă loc de prea multe comentarii, jocul a fost echilibrat până în minutul 45, când gazdele conduceau doar cu un gol, 16-15. Pe final, pe fondul unor schimbări în echipa constănţeană, dar şi a unor decizii... curioase ale arbitrilor, gălăţencele s-au desprins cu autoritate în faţa unei echipe ce a părut să cedeze mult prea uşor la luptă.
Pentru Tomis au evoluat: Smedescu, Borodi - portari; Tîlvîc 7, Mateescu 3, Zamfir 2, Rusu 2, Pătru 2, Cîrstea 2, Iovănescu 1, Barcan, Pîrîianu, Pătuleanu, Arfir, Dincu. Pentru Oţelul, cele mai multe reuşite au purtat semnătura Cătălinei Cioaric (6), secondată de Diana Druţu (4).
Într-un alt meci, HCM Roman şi HC Dunărea Brăila au încheiat la egalitate, 30-30.

Update: În cel de-al doilea joc, Tomis a învins HCM Roman cu 32-27 (12-9), după ce romaşcanele au avut un debut de meci perfect: 5-0, în minutul 13! Pentru Tomis au marcat: Mateescu 5, Iovănescu 2, Zamfir 5, Rusu 4, Pătru 3, Cîrstea 2, Pîrîianu 3 şi Tîlvîc 8.