24 octombrie 2010

Tomis s-a impus greu la Reşiţa şi se menţine pe locul doi

Tomis Constanţa şi-a mai trecut în cont două puncte importante, reuşind să obţină o victorie previzibilă pe terenul ultimei clasate, Universitatea Reşiţa. Fără puncte după primele şase etape, gazdele au reuşit cel mai bun joc din actuala ediţie de campionat, fiind foarte aproape de a realiza surpriza. Începutul de meci le-a aparţinut reşiţencelor, care s-au instalat la conducere pe fondul excelentei prestaţii avute de tânăra portariţă Bianca Anghelescu. Elevele lui Florentin Pera conduceau cu 11-7, după primele 25 de minute, însă la pauză diferenţa s-a redus la doar un gol, 11-10, constănţencele amintindu-şi că reprezintă, totuşi, "bronzul" ultimei ediţii de campionat. "Am început mai greu, însă, încet-încet, ne-am revenit, iar în repriza a doua ne-am aflat în permanenţă la conducere, Reşiţa angajându-se într-o permanentă cursă de urmărire", a povestit secundul Tomisului, Florin Cazan. O cursă de urmărire ce ar fi putut să le aducă măcar un punct, însă , în ultimele minute, Garipova şi Roiban nu au reuşit să o învingă pe Smedescu, iar Tomisul s-a desprins de la 23-23 la 25-23, acesta fiind şi scorul final. "Chiar dacă am jucat împotriva ultimei clasate, a fost un meci disputat şi mă bucur pentru victorie, pentru că sunt două puncte muncite", a declarat, la rândul său, antrenorul Ion Crăciun.
În urma acestei victorii, Tomis Constanţa acumulează 11 puncte şi îşi păstrează poziţia a doua în clasamentul Ligii Naţionale, la un punct în spatele campioanei Oltchim (care are un meci mai puţin disputat) şi la egalitate cu Universitatea Jolidon Cluj şi CSM Bucureşti. În etapa următoare, Tomis va evolua în faţa propriilor suporteri, urmând a întâlni pe Oţelul Galaţi (duminică, 7 noiembrie). Până atunci, campionatul este întrerupt, pentru a permite echipei naţionale să participe la Trofeul "Carpaţi" (29-31 octombrie, la Tr.Severin). Din lotul selecţionat de Radu Voina, vor face parte şi jucătoarele Tomisului, Cristina Zamfir şi Mihaela Smedescu.

Tomis Constanţa (antrenor: Ion Crăciun): Smedescu, Borodi, Petrescu - portari; Zamfir 6, Rusu 6, Tîlvîc 4, Mateescu 4,  Barcan 3, Pătru 2, Pîrîianu, Pătuleanu, Cîrstea.
Universitatea Reşiţa (antrenor: Florentin Pera): Anghelescu 1, Vişan - portari; Garipova 6, Duţă 4, Borbely 3, Iancu 3, Calu 2, Roiban 2, Cricleviţ 1, Bârz 1, Neag, Lazăr.
Au arbitrat: Ştefan Hendrea şi Ionuţ Marta (Baia Mare).