30 septembrie 2010

Învinse, nu umilite!

Oltchim Rm.Vâlcea - Tomis Constanţa 41-29 (20-15)

Tomis s-a temut de examenul cu Oltchim, dar a fost o teamă care le-a mobilizat pe fetele antrenate de Ion Crăciun şi Florin Cazan, care au făcut o figură onorabilă în faţa mult mai titratelor adversare din Zăvoi. Fără principala sa marcatoare, Andreea Tîlvîc (accidentată), Tomis a început curajos jocul, conducând cu 4-2, după primele cinci minute. Evident, n-a fost decât un mic foc de paie, vâlcencele replicând imediat şi trecând la conducere (6-5, min.8). A urmat un joc de-a şoarecele şi pisica, în care oaspetele au încercat, pe măsura posibilităţilor, să ţină pasul cu campioanele. Iar acest lucru le-a reuşit, cel puţin până în minutul 47, când tabela de scor arăta o diferenţă... rezonabilă: 27-23. Din păcate, în final, constănţencele au cedat vizibil pasul, oboseala spunându-şi cuvântul, în condiţiile în care "banca" Tomisului şi-a arătat limitele. Oltchimul s-a impus meritat, scor 41-29 (20-15), jocul reprezentând o repetiţie utilă pentru ambele echipe în perspectiva următoarelor confruntări. Pentru Tomis, urmează un meci dificil, contra incomodei echipe a lui Gheorghe Tadici, HC Zalău. Partida este programată duminică, la Medgidia, de la ora 12.00, în direct la Digi Sport.

Oltchim Rm.Vâlcea: Ungureanu 11 intervenţii, Tamaş 3 - Stanca 12 goluri, Luca 7, Nechita 4, Elisei 4, Ozel 4, Szucs 2, Puşcaşu 3, Gatzel 2, Beşe 1, Maier 1, Ţăcălie 1.
Tomis Constanţa: Smedescu 8 intervenţii salvatoare, Borodi 1, Petrescu 2 - Mateescu 12 goluri, Zamfir 7, Barcan 3, Pătru 4, Pătuleanu 2, Pîrîianu 1.