21 septembrie 2010

România, victorie la debutul în GF World Cup 2010

România a debutat cu o victorie, 21-20, la Cupa Mondială de la Aarhus, cel mai important turneu amical al anului. După o primă repriză slabă, în care româncele au dat dovadă de lipsă de inspiraţie în atac, Norvegia conducea cu 12-6 şi se părea că Hammerseng şi compania nu vor avea nicio problemă în a se impune. Binecunoscutul clişeu jurnalistic "pauza a fost un sfetnic bun" s-a dovedit a fi valabil pentru fetele lui Radu Voina, care au un debut de repriză secundă excelent, reuşind să echilibreze jocul (14-14, min.42), pentru ca apoi să se meargă cap la cap, cu româncele la timonă. După un final de joc în care greşelile au abundat de ambele părţi, România s-a impus la limită, făcând un pas important spre semifinale.
Romania - Norvegia 21-20 (6-12)
Romania: Neagu 8, Manea 5, Geiger 2, Amariei 1, Bradeanu 1, Moldovan 1, Elisei 1, Tacalie 1, Curea 1.
Norvegia: Alstad 4, Riegelhuth 4, Sulland 3, Mork 2, Loke 2, Noestvold 2, Solberg 1, Breivang 1, Hammerseng 1.
Următorul meci al echipei nostre este programat mâine, de la ora 14.00, în compania Rusiei. În celălalt meci al Grupei B, Suedia a învins, surprinzător, Ruisa, cu 25-24, după ce fetele lui Trefilov conduceau cu 24-20, când mai erau cinci minute de joc.
În Grupa A, Ungaria a învins Germania, scor 22-19, în timp ce în ultimul joc al zilei s-au întâlnit Danemarca şi Franţa, gazdele impunându-se cu 32-29.
Update: În cel de-al doilea meci de la Aarhus, România - Rusia 32-24, fetele lui Voina asigurându-şi calificarea în semifinale. Într-un alt meci, Norvegia a dispus de Suedia cu scorul de 31-23.