1 februarie 2011

HC Rostov pe Don a pierdut la Togliatti

Ex-chimista Regina Shimkute n-a gasit soluţii pentru a depăşi defensiva celor de la Lada Togliatti. Foto: Serghei Bogatyuk (www.handball.ru)
Adversara Tomisului din optimile de finală ale Cupei Cupelor, HC Rostov pe Don, a pierdut, în această seară, meciul disputat în Super Liga rusă, pe terenul uneia dintre contracandidatele la titlu, Lada Togliatti. Deşi au condus la pauză, scor 10-9, iar la jumătatea reprizei secunde aveau un avans de două goluri (14-12), fetele antrenate de Serghei Belitski nu au rezistat forcingului de final al gazdelor, Lada impunându-se cu scorul de 19-17. Pentru oaspete, au evoluat: Suslina 15 intervenţii salvatoare - portar; Slivinskaya 7 aruncari la poartă / 4 goluri, Zhitlova 8/1, Petrova 3/2, Lavrenyuk 3/2, Sitnikova 1/0, Shibanova, 0/0 Vinyukova 2/0, Yartseva 3/1, Svitanko 1/1, Shimkute 19/2, Zhyukova 6/4.
În urma acestui rezultat, HC Rostov pe Don păstrează locul doi în clasament, cu 32 de puncte, la trei puncte în urma liderului, Dinamo Volgograd, care s-a impus, 30-29, pe terenul celor de la Zvezda Zvenigorod..