4 februarie 2011

Tomis n-a mişcat pe frontul de est...

Meci fără istoric în prima manşă a optimilor de finală ale Cupei Cupelor, HC Rostov pe Don spulberând Tomis Constanţa, cu un 38-25 (22-10) ce nu lasă loc de prea multe explicaţii. Constănţencele au început timorat jocul, cedând parcă fără luptă în faţa faimei adversarelor şi sub presiunea celor 2000 de spectatori care au împins de la spate o echipă rusă avidă de succes. Încă din primele minute, gazdele au "citit" slăbiciunile echipei noastre, acordându-i o atenţie specială Cristinei Zamfir, singura capabilă să pună probleme la 9 metri. Fără Mihaela Pîrîianu (accidentată, n-a putut fi recuperată pentru acest joc), Tomisul a stat la mâna şi mintea unui centru de doar 20 de ani, Daniela Arfir, care a jucat în acest meci, probabil, mai mult decât a făcut-o, în total, în cele 14 etape scurse din Liga Naţională. Rusoaicele s-au apărat exact în faţa unei echipe cu prea puţine idei, recuperând numeroase mingi ce s-au transformat, de cele mai multe ori, în goluri pe contraatac. După o primă repriză dezastroasă şi pe fondul relaxării fetelor lui Serghei Belitski, tomitanele au izbtit o repriză secundă onorabilă, ce oferă speranţe pentru un retur mai bun. Desigur, calificarea este jucată, însă jucătoarele noastre (şi, în special, cele care au jucat mai puţin până în prezent!) au şansa de a demonstra că jocul de astăzi a fost un accident nefericit şi că valoarea Tomisului, chiar şi fără Tîlvîc, Mateescu, Smedescu sau Pîrîianu, este alta, de un nivel superior.
La final, constănţencele au primit o palidă consolare, Aneta Barcan fiind desemnată cea mai bună jucătoare a partidei şi primind un superb buchet de flori şi o cupă din partea uneia dintre legendele handbalului rus şi mondial, Irina Gorishinya.

Tomis Constanţa (antrenor: Ion Puşcaşu): Avram 12/42, Petrescu 0/8 - portari; Barcan 9/12, Zamfir 6/17, Rusu 0/0, Arfir 3/7, Pătru 4/4, Pătuleanu 0/3, Florea 0/1, Iovănescu 1/1, Grigore 1/9, Cîrstea 0/1, Dincu 1/4. Best player: Aneta Barcan.
HC Rostov pe Don (antrenor: Serghei Belitski): Suslina 13/22, Gabisova 10/26 - portari; Slivinskaia 5/5, Zhitlova 2/2, Petrova 2/3, Lavreniuk 1/2, Svekolkina 0/3, Shibanova 1/1, Vinyukova 6/10, Skorikova 2/7, Yartseva 7/9, Svitanko 5/5, Shimkute 6/11, Zyukova 1/3. Best player: Elena Slivinskaya.
Aruncări de la 7m: 8 / 5 - 2 / 1. Eliminări: 4 - 4.
Au arbitrat: Angelos Argyridis şi Christos Mouttas (Cipru). Observator EHF: Isgandar Asgarov (Azerbadjan).
Spectatori: 2000.